shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

There is a bag filled with 4 blue, 3 red and 5 green marbles. A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and then it is not replaced. Another
3. Use powers to rewrite these problems: a. y y y y y y b. 7 * 7 * 7 * 7 * n n n n n * m c. y y * y y d. t * t * t * t
Test quest and I’m stuck plz help
vera está usando su teléfono. Su batería está a 2/5 de capacidad, y esta baja 1/9 cada hora. ¿Cuántas horas durará la batería?
which set of numbers does -7 belongs to
In its powdered form the mineral is reddish which mineral property is described?
Anthony bought a cutting board priced at $21. Shipping and handling cost an additional 15% of the price. What was the total cost of the cutting board, including
JUST CHECKING MY ANSWER JS THJS RIGHT? I’ll mark BRAINLIEST
What is the only language that a computer can understand
What is AC? A:2 root 5 B:3 root 5 C:6 D:9