Porciabeauty9009 Porciabeauty9009
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

Respuesta :

BrandonRox BrandonRox
  • 15-12-2021
The cost of each bag would be 3.8
Answer Link
jehanabdallah75 jehanabdallah75
  • 15-12-2021
Divide 28/8=$3.5 per bag
Answer Link

Otras preguntas

What Is a group of mussels called
Copy each statement. Insert +,-,x, or ÷ symbols to make this statement true. 33-3-2-5=1
When you use the distance formula, you are calculating the length of the (fill in blank) of a right triangle
What is the best approximation of the solution to the system to the nearest integer values. A.1,3 B. 3,2 C.2,3 D. 3,4
The yogurt shop uses one pint of milk in each milkshake. How many milkshakes can be made with 24 quarts of milk?
how did john smith save the colony
Why was Napoleon so anxious to sell the Louisiana area to the Americans at such a low price?
why did Europe's leaders first try to deal with hitler through appeasement
Which description of Adam Smith is accurate? A. author of Das Kapital and founder of communism B. author of The Wealth of Nations and "father of modern economic
-2 5/22 as a decimal