Aceishr
Aceishr Aceishr
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

if 2 lbs of rice is $3. How much will 15 lbs of rice be?​

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 15-12-2021

Answer:

$22.50

Step-by-step explanation:

First, find the amount one pound of rice cost, by dividing 3 with 2:

3/2 = 1.5

1 lb of rice = $1.50

Next, multiply  the amount each pound costs with the amount you are trying to find:

15 x $1.50 = 22.50

$22.50 is your answer.

~

Answer Link
Аноним Аноним
  • 15-12-2021

Answer:

  • 15 lbs of rice will be costing $22.5.

Step-by-step explanation:

  • 2 lbs = $3
  • => 1 lbs = $1.5
  • => 15 lbs = 1.5 x 15
  • => 15 lbs = $22.5

Conclusion:

Hence, 15 lbs of rice will be costing $22.5.

Hoped this helped.

[tex]BrainiacUser1357[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

.32. …………………. Is a term that describes on the organic material produced by living organisms.​
If f(x) = 4x2 + 1 and g(x) = x2 - 5, find (f - g)(x). O A. 34² - 4 O B. 3x2 + 6 C. 5x2 - 6 O D. 5x2 - 4
Put these numbers in order from greatest to least.0.0120.0020.020.512​
2 Points Marcus had a rope that was 75 feet long. He cut off part of the rope. After that, the rope was 56 feet long. If f = the number of feet Marcus cut off t
formation of the enzyme pepsinogen in the correct order
The perimeter of the rectangle with width x and length x + 38. X X + 38 O x2 + 38x O4x + 38 4x + 76 2x + 38
What is the greatest factor of 2 + 12x????? Plssss answerrrr
How did paper money affect Chinese trade during the postclassical era?
What is the value of x?
In what quadrant does the angle whose measure is (15pi)/4 terminate?