verkwann7581 verkwann7581
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of apples cost $0.76 How much would 3.5 pounds cost?

Respuesta :

dylanjosephpool dylanjosephpool
  • 15-12-2021

Answer:$1.33

Step-by-step explanation:

1 apple would cost 38 cents so 3 x .38 = 114 and half an apple is 19 cents so 114 plus 19 equals 133

Answer Link

Otras preguntas

What is twice 2^30 write using exponents
Which of the following is value of x is in the solution set of 9(2x + 1) < 9x – 18? A) –4 B) –3 C) –2 D) –1
In vacuum, red light travels at a greater speed than blue light does. a. true b. false?
3 raise to power x equal to -3
Martha is covering kitchen shelves with shelving paper. She has 6 shelves that are each 1 3 4 feet long. She buys 13 1 4 feet of shelving paper of the correct
What property is illustrated by this expression? What does the expression equal? 5 (x + 3)
What is the difference between a Republican and Democrat?
Jessica moved into her sister's old room after she moved to college. The dimensions of her old room were 10 ft long by 9ft feet wide. The perimeter of her new r
The number of members in the swim club
Which fraction is equal to 0.54