evoj9689 evoj9689
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

26 kg of potatoes cost $210.60. How much would 6 kg cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2021

Answer:

$48.6

Step-by-step explanation:

We have to use Unitary Method, means, we'll first have to find cost of one unit.

26 Kg ---------> $210.60

1 Kg ---------> $210.60 / 26

6 Kg ---------> $210.60/26 x 6 = $48.6

Hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Lthough Shakespeare's Macbeth is different from Orson Welles's version, what is something that both plays have in common? A. Both plays take place in England. B
Fully simplify the following ratio 49:35
can y'all show me how to do this
Which term refers to the process in which two gametes fuse to make one zygote?
the window 1 ‘ / ‘ . 6 A triangular sail has a base Length of 2.5 area of the is 3.75 square meters How tall is the
The golden ages of roman, byzantine , and ottman empire can be attributed in part to
please help on this one please
Which article of the United States Constitution dealt with the Legislative Branch? A. Article I B. Article II C. Article III D. Article IV
What is the organisation for supermarket.!
Only 6 of the 75 is a park are at least 30 feet tall .what percent of the trees are under 30 feet tall