albirchowdhury12
albirchowdhury12 albirchowdhury12
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for $2. The manufacturer also has fixed costs each month of $8000

Respuesta :

monicamcastillo monicamcastillo
  • 14-12-2021
What is the question?
Answer Link
darchae2014
darchae2014 darchae2014
  • 25-06-2022

Answer:

R(x)=2x.

Step-by-step explanation:

We get the total revenue by multiplying the revenue per unit times the numbers of units sold, so the general Revenue function is given by

R(x)=selling price per unit⋅x.

The manufacturer sells each energy drink for $2 so the Revenue function is :R(x)=2x.

Answer Link

Otras preguntas

What were 3 successful and 3 unsuccessful protests by the colonists? If you need more context just ask.
Find the domain of the function f(x)=the square root of x+3/(x+8)(x-2)
A century ago, scientists used _______ to help them determine that the right side of the body was connected to the left side of the brain, and vice versa; that
A triangle has one leg that measures 14 feet and the hypotenuse is 50 feet. What is the length of the other leg?
PLEASEE HELP!! What is the value of x? Enter your answer in the box
Find the area of this polygon
what is the difference between images and pictures
PLEASE HELP!! (2 algebra questions)
how was van der weyden different from other belgian painters of his time
On a trip to the dump, Ralph took 72 pounds of garbage. His partner, Kyle, had 66 pounds. How many pounds of garbage did they get rid of altogether?