Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Besides enslaved Africans what was brought from the west Indies to the colonies
How does lack of sleep affect risk of injury? A. It interferes with hearing. B. It causes distractions. C. It interferes with judgment. D. It causes
What are some examples of animals that have an advantageous genetic mutation? Ex: Okapi
In the heat equation, what does c represent
f(x)=x-3; g(x)=5x^2 Please help me solve this function in algebra.
Two artificial ponds are similar in every aspect. The perimeter of the surface of the larger pond is 3 times that of the smaller pond. Write down the numerical
Research indicates that high serotonin levels may increase aggression. True Or False
Residents of a small city voted on whether to allow a developer to build a shopping center the number of votes in favor of the shopping center was 4400 the numb
What was banned as a result of Near v. Minnesota? - using prior restraint, or stopping a newspaper from publishing - using general claims of national security t
Fill in the blank with the correctly spelled word: Is it ________ this could've been your fault? A. possable B. posible C. possible