faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Lily Quinn mark $12.50 an hour. She works 4 hours on Monday, 6 hours on Tuesday, 9 hours on Wednesday, 3 hours on Thursday, and 7 hours on Friday. What is her
harry is trying tq solve the equation y=2x^2 -x-6 using the quadratic formula he has made an error in one of the steps below
how roman emperors came to replace the Roman republic
A health department estimates that it needs 4 vials of malaria serum to treat 50 people. How many vials are required to treat 875 people?
choose the mathematical sentence that most accurately expresses the information in the problem, and would be most helpful in solving it. There are 24 tennis ba
anyone could kindly help me an explaination would help too :)
The restaurant Joe's Tasty Burgers just created a new hamburger that they call "The Joe Special." They want to protect the name of the burger so that no other
when gisselle decided to stop eating junk food, she started saving more of her allowance to buy a larger bicycle. she manage8 weeks andd to put away $6 every we
A flag post cast a shadow that is 50 feet long at the same time a women cast standing nearby who is five feet six inches tall (5,5 ft) cast a shadow that is
Confucius served as a teacher spreading his ideas; he tried to work in government to bring positive changes. True False PLEASE I NEED HELP !!!!!!!!