28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of violence? Julia, a child, shoves the new girl at school out of the way in order to get on the swings. Henry tells cowork
Tiana has $70 in an account. The interest rate is 5% compounded annually. To the nearest cent, how much will she have in 1 year?
What is the area of ΔABC to the nearest tenth of a square millimeter?
Use the figure to find the measure of each arc for #1-4. 1.) mFE 2.)mBC 3.)mCE 4.)mCFE 5.)m
Find the slope of every line that is perpendicular to this one
please help me guys.......
Louisa’s savings change by -$6 each time she goes bowling. In all, it changed by -$66 during the summer. How many times did she go bowling in the summer?**Just
Need help finding the area of this specific figure
people are incapable of caring for themselves and are often at risk of experiencing physical or mental abuse.
Who tells claudius and laertes about ophelia's death