zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between bouillabaisse and bouillon? Use both words in a sentence that demonstrates their meaning.
“The arrangement of the incidents” refers to __________. diction thought song plot
How many milliliters are equal to 3 liters?
Assume that 10 waves pass a fixed point in 5 seconds. What's the frequency of the wave in Hertz?
En El Salvador hay muchas frutas tropicales que por lo general no se encuentran en EE.UU. True False
When Russian chemistry professor Dmitri Mendeleev published the first periodic table in 1869, he was trying to organize all known elements in a way that would h
Which three r's are associated with decreasing the world's waste? recycle reduce report resource reuse
Eating to satisfy physical hunger is known as _________________. question 4 options: a. homeostatic eating b. hedonic eating
The measures of three angles at a point are in the ratio of 2 : 3 : 5. find the measures of the angles
Is 28yd, 195yd, 197yd a right triangle