zdeans8144 zdeans8144
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Three bowls of frozen yogurt cost 8.25. At the same rate how much do 9 bowls of frozen yogurt cost.

Respuesta :

DodgerLAFan123 DodgerLAFan123
  • 12-11-2021

Answer:

$24.75

Step-by-step explanation:

$8.25 is for 3. So triple that cost gets you $24.75

Answer Link

Otras preguntas

How would you justify the war to a mother whose son was killed in the war ?
What does mass produced mean?
Estimate the sum of 872 and 121 by rounding both values to the nearest hundred. What is the best estimate of the sum?
Summarize the principal disadvantages the North faced in fighting the Civil War.
If v initial is (-3,7) and terminal is (2,4), find the unit vector of v in the most simplified form.
i need help please..​
Complete these sentences about medieval plays.
Ethical Behavior Requires: Group of answer choices Courage See something, say something Be willing to go against your friends/peers Stand up to bullies
Find the volume of this figure
HELP MEEEE PLSSSSSSSS