trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

juan has 12 muffins he puts 1/4 of the muffins in a bag how many muffins does juan put in the bag
75 over 100 simplified
Describe an ideal friend in 40-50 words.
Una oracion con la palabra enjambre
Describe a situation when you might travel at a high velocity but a low acceleration
Each marble bag sold by Melissa's Marble Company contains 3 orange marbles for every 5 blue marbles. If a bag has 24 orange marbles, how many blue marbles does
According to the Declaration of Independence, when do the people have the right to overthrow their government? when the government taxes the people too mu
Ethan ran 11 miles in two hours. What is the unit rate of miles to hour?
what is 54÷6+2×(8-3×4)? show work
define the word joyous in terms of its suffix