Kayla4320
Kayla4320 Kayla4320
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

100 points & brainliest if you get it correct!

100 points amp brainliest if you get it correct class=
100 points amp brainliest if you get it correct class=

Respuesta :

livia68
livia68 livia68
  • 03-11-2021
brand 1 is the better deal. the unit price is $2.14 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Brand 1

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{12.19}{5.7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2.14/lb[/tex]

Brand 2

2.15/lb+2=2.17/lb

Brand 2 is a better deal and 2.17lb is the unit price

Answer Link

Otras preguntas

An ice cream store sells 3drinks, in 4sizes, and 8 flavors. In how many ways can a customer order a drink?
what is declination​
5x - y = 34x - 2y = 3I need to use substitution for this one. Help?​
Why there is 1/3 cup of fruit in half a smoothie
What metal is used to make soft magnets?
how do i get caught up in online school PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Suggest possible explanations why reaction times are different for different people?
Today, 8 friends went out for lunch. Their total bill was $38.88, including tax and gratuity. They decided to split the bill equally and each paid with a $10 bi
What symbol would you use to write an algebraic expression for "three divided by a number?" A. + B. − C. × D. ÷
To care for exercise-associated muscle cramps