jarrredjohnson27 jarrredjohnson27
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is better to buy?

Respuesta :

zeqrelbusiness zeqrelbusiness
  • 02-11-2021

Answer:

The quick market (8 apples for $1:45)

Step-by-step explanation:

To see how much money it is for a single apple, you divide the price by the number of apples.

$1.45 divided by 8 is $0.18

$1.22 divided by 6 is $0.2

Therefore, you can buy the apples for a cheaper price at the quick market.

Answer Link

Otras preguntas

Where are most of the nonmetals found in the periodic table?   A. at the top   B. on t
A square field has an area 121 square meters . What is the perimeter of the field
Which of the following represents a similarity between the government of both the Mayan and Harappan civilizations? They both were a dictatorship. They both
Okay I know I suck at math and I really don't understand math that well so can you help me on this??? Thank you!Write an equation to solve the following. Show
what led to the European era of exploration
. The Hellenistic period can best be defined by which of the following statements? The period was marked by the invention of agriculture and the rise of civiliz
What is the expression for the retail price of the dress shirt which is 35%
can you expand   2(3c-2)
Which of these was a major difference between urban and rural lifestyles in the 1920s? A. Runral Americans had higher incomes B. Rural Americans had mroe free t
what two planets have similar appearances, atmospheric composition interiors, and particles belts.