tink122 tink122
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada


There are two sizes of milk to choose from at the grocery store. A 3-quart cartoon costs $2.78,
while a 4-quart carton cost $3.87. Which is the more economical buy and why?

Respuesta :

amayal1kes3
amayal1kes3 amayal1kes3
  • 02-11-2021
Three quart carton because even though it’s less quarts you save more money
Answer Link

Otras preguntas

19. Find the measure of angle ABC.
Analyze the map below and answer the question that follows. A climate and ecosystem map of Africa with arrows labeled A, B, C, and D. Climates are shaded differ
What was a locomotive and why was the new locomotive revolutionary
Imagine that you are designing an application where you need to perform the operations Insert, DeleteMaximum, and Delete Minimum. For this application, the cost
Subject:Mathematics ​
If 0.150 moles of calcium oxide reacts with carbon dioxide gas, how many grams of calcium carbonate can be produced?
3. Balance the equation below. _N, (g) + __H, (g) --> __NH, (g) a. 1, 1, 1 b. 1, 2, 3 c. 1, 3, 2 d. 3, 3, 2
What is the next term in the pattern shown below? 2.1, 3.2, 4.3, 5.4, ... A. 1.1 C. 5.5 B. 4.3 D. 6.5
Help me please..........
Evaluate the expression when x = 4 and y = 7. y-x