jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

what gives you 28 when adding and 18 when multiplying
What's the anewer to this problem..? 21×__=9×21 tell which property you used 21×=9×21 Property of multiplication..
Ron sees 3 dogs at the park. Hal sees twice as many dogs as Ron. How many dogs do they see in all?
After the New Kingdom, Egypt fell to ______.
Amanda's jewelry box is in the shape a cube that has 6inches edges volume of Amanda's jewelry box?
Approximately how long ago did the Neolithic Revolution begin?
2X+y=13 y=X-5 Solve using substution
a loose union of independent states is a
A discounted concert ticket cost $14.50 less than the original price (p). You pay $53 for a discounted ticket. Write and solve an equation to find the original
What is the value of 9 in the period in 914,318