ashtoncam23 ashtoncam23
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

Respuesta :

epuckett0405 epuckett0405
  • 14-10-2021
The answer would be 24oz for 4.80
Answer Link
anasweeney43 anasweeney43
  • 14-10-2021

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Step-by-step explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

Answer Link

Otras preguntas

what is 14b+3a=91?I need to find the values of  a and b please
why were American unsure of how the government should handle brining the south back into the union
Why do people go on pilgremages?
the energy is water but i wanf to know how does it affect the enviorment?
what are eight elements named after towns
If f(x) = x² – 3, where x is an integer, which of the following could be a value of f(x)? a. 6 b. 0 c. -6 It would be great if you could add a few words of expl
what is the difference between mechanical waves and electromagnetic waves?
Please Help I Have a project due this week and I need help   !!!!!!!!!!!!!!!!!What was the Mayans surplus(large quantities)of food used for?
what is same about all myriapods
how did supporters view the storming of the bastille