mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

I am the only non-metal in Group 14. Who am I?
Read this excerpt from We’ve Got a Job: The 1963 Children’s March. During his second term as commissioner, Connor wrote a letter to President Franklin D. Roosev
A paragraph for the book what were the twin towers
Help pls ill give brainlest
Which sentence uses a word incorrectly? A. I hope the vitamins had a positive effect.  B. We'll leave the play when it's over.  C. Whose going to the store wi
Jason paints 1/4 of the area of his living room walls, w, on Monday. On Tuesday, he paints twice as much as he painted on Monday.Write an expression to find the
Evaluate. [2−∣∣−1/4−2(−3/5)∣∣]÷(−6) What is the value of the expression? Enter your answer as a simplified fraction in the box. HELP ASAP
Jason can make 7 origami cranes in 10 minutes. How many minutes will it take to make 1505 origami cranes
HI everyone, this questions last part is hard, I promise to give BRAINLIEST to the first correct answer, and I always keep up my promise. Thanks!
What is the distance around the outside of this shape? *