aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

why might china treat Hong Kong protests differently from those in Tiananmen Square
how many tenths are there in 4/5
1.Which sentence does not contain misplaced or dangling modifiers? A.Riding along in our car, we saw a moose on the way home. B.On the way home, we saw a moose
Does technology always follow science? Explain.
Can anyone please help with this question
When President George W. Bush declared that he would "make no distinction between those who committed these acts and those who harbor them," he was specifically
mr.gilliam is 3 years younger than his wife.the sum of their ages is 95.how old is mr.gilliam
Pablo wrote four division equations with 6 as the quotient. what could have been the four division equations he wrote?
In the figure above, CDE is an equilateral triangle and abce is a square...
CAN SOMEONE HURRY? I NEED THIS DUE ON 1/5/15! 1.How is the town affected when George Bailey was never born? How is the town different when George Bailey doesn't