LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. What was one of the effects of the US Supreme Court's ruling in the Brown v Board of Education of Topeka case? OA. It required the cr
What are gametes? Eggs and sperm Linking amino acids Identical chromosome pairs Fertilized eggs
In 2016, the European Commission and the U.S. Department of Commerce established the ________, which is a new legal framework for transatlantic data flows that
Question 2 "Injustice anywhere is a threat to justice everywhere" (King, par. 8). This quote shows which rhetorical device being used? Choose the BEST answer. 1
4= 3/2+c pleaseeeeee
Political Purposes of Art Project: Addressing a Social Issue in Art
Gus McCallister lived on a ranch in the shadow of Snowy Mountain his entire life. The ranch had been in his family for generations. Recently, Gus had been watch
What is the answer to this? I don’t understand -4 |8 - 5n| = 13
What are the coordinates of the point on the directed line segment from (-8, 8) to (7,-7) that partitions the segment into a ratio of 1 to 4?
what is the most exciting experience you ever had