britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

3.Your broker faxed to you the following information about two semiannual coupon bonds that you are considering as a potential investment. Unfortunately, your f
Whic type of “cell” is the most commonly used to convert solar energy into electricity
what is radical and how to use it
A cat weighs 4.5kg and needs liquid medication of 5 mg per kg. How many mls
Read the excerpts from "The Royal House of Thebes" and "The Story of a Warrior Queen." "We are women," she told her sister. "We must obey. We have no strength t
The ray that falls on the surface of a mirror from the object is called _________ ray. (Incident/reflected)
what is the total of 4(n+7) ?
When the price of 100euro first increases by 20% and then decreases by 20% the last price is
WILL GIVE BRAINLIEST!! Find the measure of side WU.
Consider the line y = 7/4x + 2 . Find the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through the point (-4,-3). Find the equation of th