Msweeney305
Msweeney305 Msweeney305
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Evaluate
(9th grade algebra 1)

Evaluate 9th grade algebra 1 class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 03-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

[(51 + 3) - 3² ] ÷ 9*2 = [ 54 - 3²] ÷ 9*2

                                = [54 - 9] ÷ 9*2

                                 = 45 ÷ 9*2

                                  = 45 ÷ 18

                                  = 2.5

Answer Link

Otras preguntas

You ride your bike 1 3/10 mi to school. At the end of the day, you stop at a park on the way home. The park is 25 mi from school. Question : how far is the park
It’s extremely cold. You have a lamp, a match, oil stove. Wood stove, what do you light first?
How are caught and brought alike and different
how did the us government manage the war industry? Focus on Industry Food Fuel
The Western Frontier was eliminated by the expansion of which of the following? A. the federal government B. the Homestead Act C. railroads D. the cattle drives
is the creation of finished goods and services using land, labor, capital, entrepreneurship, and knowledge.
the consumer price index tries to gauge how much incomes must rise to maintain
149 2.89 10. A jar of olive oil is priced at $15.18 for 6.6 ounces. What is the price of one ounce of olive oil?
Which of the following Amendments forbids cruel and unusual punishment? First Amendment Eighth Amendment Second Amendment Fifth Amendment
who is the father of modern Biology?​