prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

In the way of thinking called the __________ argument, areas with high levels of crime have lower arrest rates
What is the quotient of 7035/15 pls answer this fast
Clients with arthritis should avoid rest between exercise bouts. a. True b. False
When you add the prefix "re-" to the word "read," the new word means
The safety council is an action-oriented process and a valuable tool to implement safety procedures. the process:
What are considered to be among the earliest adhesives?
what is produced if a cell divides by mitosis but does not undergo cytokineses ? A)two cells with with one cell containing two nuclei and a second cell without
Which country founded Colonia del Sacramento?
Who were america's foremost artistic and literary figures in the first half of the nineteenth century?
How do the muscular and skeletal systems work together to allow us to move? A) Ligaments contract and pull on bones. B) Muscles contract and cause tendons to