bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

The Earlybird communications satellite hovers over the same point on Earth's equator indefinitely. This is because _____. A. its orbital period is 24 hours
is drinking a large amount of alcohol very quickly for the sole purpose of getting impaired.beer bong
estimate the product of 15.217 × 9.54
Leslie needs 324 inches of fringe to put around the edge of a tablecloth. The fringe comes in length comes in leghths of 10 yards. If leslie buys 1 pacage of fr
Read the poem “The Purple Cow,” by Gelett Burgess. The Purple Cow (Reflections on a Mythic Beast Who's Quite Remarkable, at Least.) I never saw a Purple Cow;
relationship between rational numbers and ratios
define the freedom of petition
Solve for x 5 – 57− 2 = 63 please help
The attraction of the positive end of one molecule for the negative end of a neighboring molecule is a(n) a. covalent bond. c. ionic bond. b. dipole-dipole
In the following sentence identify the part of speech of the house as word catching fish is one of the oldest pastimes