22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

the number of minutes spent studing are 60 70 45 60 80 35 45 find the measure of center that best represents the data justify your selection and then find the m
what terms describes an atom's tendency to hold onto electrons
Identify the independent and dependent variables. The number of campers decreased, so fewer counselors are needed. A. The independent variable is number of co
Which statement is scientifically based? A).Mutations rarely occur. B).All mutations are harmful. C).Some mutations can be contagious, like infections. D).Mutat
6 + 8/10x = 9/10x what is x?
Aaron received a $25 gift card for his birthday. He used it to download a game for $3.99 and some songs for $0.99 each. The following inequality models the rela
What is the term that describes the fact that owners of corporate shares or stocks do not risk anything beyond their original investment? dividends limited liab
what is the result? ∫([1/x].dx/x^3) D=[1/2, 1]
For many years , Kiev was the the center of Russia. True or false
4. How many moles are in 54.0 grams of Silver? 54.0 g Ag x (108mol ag /1 g ag ) = 5,832 ag moles Ag (Use the gray boxes to insert the values for the conversion