everoAnjieriaia everoAnjieriaia
  • 14-12-2016
  • Mathematics
contestada

You spend 3$ and by 6 apples with it what is the unit price in dollars per apple

Respuesta :

Barna
Barna Barna
  • 14-12-2016
50 cents. $0.50 <============ The answer.
Answer Link
SDehart
SDehart SDehart
  • 14-12-2016
The apple is .50 by itself
.5 *6=3
Answer Link

Otras preguntas

Write a program that displays, 10 numbers per line, all the numbers from 100 to 200 that are divisible by 5 or 6, but not both. The numbers are separated by exa
Explain how to choose an appropriate unit for a measurement.
Which operators are required to maintain a proper lookout?
​Mike's Service Station performs oil changes for cars. Each oil change has a standard time of 0.4 direct labor hours. The standard direct labor hour rate is $ 1
Find the most suitable system of coordinates to describe cylindrical shell of height 10 determined by the region between two cylinders with the same center, par
angle in semi circle is 90​
What poetic device is found in this scenario
Methane, the chief component of natural gas, burns in oxygen according to the equationCH4(g) + 2 O2(g) -----> CO2(g) + 2 H2O(g)If 7.0 mol of CH4 react with a
uppose you buy a bond with a coupon of 7.8 percent today for $1,080. The bond has 5 years to maturity. Assume interest payments are reinvested at the original Y
Mrs. Kwan withdrew the entire $8,000 balance from her Roth IRA this year. Her total contributions to the account were $6,070, and her marginal tax rate is 12 pe