lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

I need help on writing a synopsis
The pleasant part of the word unpleasantly is a?
two factors that contribute to a detrimental well being
Which of the following best describes the information presented in this Punnett square?
How could two data sets could have the same means and modes but still differ greatly? Give an example with two data sets to illustrate.
Read this stanza: Oh, if instead she'd left to me The thing she took into the grave!- That courage like a rock, which she Has no more need of, and I have. What
$65 digital camera marked up 50%
Leah wrote 2 different fractions with the same denominator. both fractions were less than 1. can their sum equal 1? explain
Think of an example of a macroeconomic issue that affects an individual person, family, or business and explain its effect.
In "death, be not proud," what two things does donne say give pleasure? a. god and salvation b. life and death c. rest and sleep d. nature and travelin "dea