shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Jayson baked a pan of cornbread for a family dinner. He cut the cornbread into equal size pieces. At the end of the dinner there were 2 pieces left. Explain how
What is 6dm in a fraction
Why is reproductive isolation required for speciation to occur?
what are cool ideas for a story?
Determine the mass of oxygen in a 7.20 g sample of Al2(SO4)3.
Name and define 3 of the organelles that we are learning about
Which planet has a rotational period closest to that of Earth?
Chants were commonly used by monks during religious services.
Peacocks display their brilliant plumage. What does this display communicate?
? Why didn’t the League of Nations work as Wilson envisioned it?