mnpoitevin mnpoitevin
  • 14-07-2021
  • Mathematics
contestada

8) A 7-inch apple pie sells for $4. What is its cost per square inch (in2)?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

priyajegan11 priyajegan11
  • 14-07-2021

Answer:

A = pi * r^2

A = 3.14 * 3.5^2

A = 38.465 sq. in.

4 / 38.465 = 0.1048 = $0.10 per sq. in.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A student earned $175 last week. She worked 35 hours. How much did she earn per hour? DO NOT GIVE A LINK AS AN ANSWER
Chapter 20 reading and vocab review Explain the subtractive and additive approaches to editing.
Write the given expanded form into the standard form of a number. 4 4 T-Th + 5 + 5 T + 1 + 1 H-Th + 9 + 9 O + 3 + 3 M + 7 + 7 Th
Which of the following is not a voluntary activity.
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!
8. Write the equation of the parabola in vertex form. A. y = –x^2 + 4 B. y = –x^2 + 3 C. y = –(x – 1)^2 + 3 D. y = –x^2 – 4
Draw, colour and label 3 methods of disposing rubbish.​
2 Technology required. A plane leaves the ground with an elevation angle of 6 degrees. The plane travels 10 miles horizontally. a. How high is the plane at the
helpppppppppppppppppppppppppppp
Miss Reyes earns $3500 per month from which income tax is deducted at 30%. Calculate her net pay.