45sjscott3
45sjscott3 45sjscott3
  • 14-07-2021
  • Mathematics
contestada

please help she wont go to the next aswer

please help she wont go to the next aswer class=

Respuesta :

loconte loconte
  • 14-07-2021

Answer:

$9.04 /gal

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz

8 * 4.23 oz = 33.84 oz

$2.39 /33.84 oz = .0707 $/oz

 .0707 $/oz * 128 = $9.04 $/gal

Answer Link

Otras preguntas

simplify (1/x) + (1/(x+h)
Hello, I need help please for mission 3 thank you very much.
Earth is a close approximation of a natural closed system.  What are some ways that living in a closed system affects each of us.
Add these fractions (Lowest Terms) a) 1/6 + 1/6 b) 1/4 + 3/8 c) 2/3 + 5/6 d) 9/21 + 4/7 e) 1 3/5 + 1/10 f) 1 1/4 + 11/12 g) 1 2/3 + 2/3 h) 1 5/6 + 3 2/5
Hassan's backyard swimming pool is 30 feet long, 20 feet wide, and 5 feet deep. There are 7.5 gallons of water in 1 cubic foot. How many gallons of water will t
in a parallelogram one angle is 9 times the size of another. find the measures of the angles
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.
Find 4 consecutive even integers where the product of the two smaller numbers is 72 less than the product of the two larger numbers?
select the product of (3x-4)(3x4)
Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10