Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Identifying the slope, y-intercept and x- intercept of each
ʟᴇᴀʀɴɪɴɢ ᴍᴜꜱɪᴄ ᴡᴀꜱ ᴏɴʟʏ ꜰᴏʀ ᴀʀɪꜱᴛᴏᴄʀᴀᴛꜱ ᴅᴜʀɪɴɢ ᴛʜᴇ ᴄʟᴀꜱꜱɪᴄᴀʟ ᴘᴇʀɪᴏᴅ.
Write a function rule to describe this statement- A model is %60 of the size of the real item.
factorise 4y^2 - 9(using factorisation properties)​
A borrower is faced with choosing between two loans. Loan A is available for $75,000 at 6 percent interest for 30 years, with 6 points to be included in closing
A library association plans to take an SRS of 150150150 adults from the population of adults in the US to see what proportion of adults sampled believe that pub
can you slove any one question ​
Need help with this question
simplyfy -6x+8/6-3/2x-1/2+5/2x
The relative humidity is 100%, and the temperature is hot. In a few sentences, explain how the weather would change if the temperature drops and becomes cool.