Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

What was henry the navigator searching for?
What are characteristics of a market economy?
10 cards are numbered from 1 to 10 and placed in a box. One card is selected at random and is not replaced. Another card is then randomly selected. What is the
Enrico pours 80 L of water into 200 mL cups. If he fills the cups completely, how many cups does he fill? a 250 b 400 c 2500 d 4000
You are writing an essay in class and you have 30 minutes in which to complete the task. Because you only have a short amount of time, you should not prepare an
The sum of godfrey's age and Marilyn's age is 60 years. Ten years ago, Godfrey was 3 times as old as Marilyn was then. How old is each now?
Women's rights in united state America Why is it happening? Who is working to help? UDHR Violation#........
Which of the following values in the set below will make the equation 6x + 2 = 14 true? (Only input the number.) {0, 1, 2, 3, 4}
Can you compare any two unit rates ?
How many square inches of cardboard are needed to make popcorn box T? Asap plz show work.