kanuabdul92 kanuabdul92
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?

Respuesta :

rbasat rbasat
  • 13-06-2021
Each lemonade costs about $2.22. You can achieve this answer by dividing 12 by 5.40.
Answer Link
Cathi Cathi
  • 13-06-2021
You divide $5.40/ 12. It is 45 cents each
Answer Link

Otras preguntas

what is the error? Here's why you should skip the skimp milk and go for whole milk instead.
Hideo is calculating the standard deviation of a data set that has 7 values. He determines that the sum of the squared deviations is 103. What is the standard d
Everything is supposed to equal 180
According to the economics and statistics administration, 76.7% of u.s. households owned a computer in 2010 what is the probability that of three randomly selec
list important findings of Apollo 10
Someone PLEASE HELP me answer this!
Which piece of evidence most clearly supports this reason? Claim: It is ethical for food companies to sell unlabeled genetically modified food because custome
MATH HELP PLEASE. ( 40 PTS )
The walls of the large intestine absorb water from the chyme. True or False
Round 7.239 to 2 decimal places