gnarlyfanofjelly gnarlyfanofjelly
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 120 PSP is Dh 15000. Find the cost of one PSP

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 13-06-2021

Answer:

125

Step-by-step explanation:

120 units cost 15000.

so, 1 unit is then the 120th part of the total costs.

price of 1 unit = 15000/120 = 1500/12 = 125

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is used by the Federal Government to Social Security and Medicare programs? A. Federal Payroll Tax B. Property Tax C. Sales Tax D. FICA
How does Shelley create a negative impression of Ozymandias? (Poem: Ozymandias, P. B. Shelley)
write an equation for each translation of y = x 6 units left
what is an example of the associative property? 16+(-16)=0 11 + (-14+5) = (11 +(-14))+5 -(22+1)=-22+(-1) -8+(-13) = -13 + (-8)
When creating a fitness goal and plan, the first step is to write it down. true false
Carlos wanted a new cage for his pet ferret noun functions as an adjective in the sentence?
Which professional would use decimals the most often? A. mechanic B. doctor C. banker D. architect E. historian
What is one of the most important issues for womens rights activists in the united states today?
What is the slope of the line passing through the points (0,4) and (-8,-1)
Lee y escoge la mejor respuesta. Read and select the best answer. No pude conseguir un mapa de Santiago: las oficinas de información turística estaban cerradas