ashneedshelp1762 ashneedshelp1762
  • 12-06-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica had 140 to spend on 8 books. After buying them she had 12 dollars. How much did each book cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-06-2021

Answer:

each book was $16

Step-by-step explanation:

140-12=128 divided by 8 = 16

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The two linear functions are shown below f(x)=5/6x+3 what is true ?
which of the following definition is correct and use only quanties rather than units
There was an Open Door policy between the U.S. and the other countries that traded in China. True False
Fossil evidence supports the origins of life on Earth earlier than ______ years ago.
Look at this function: x y −6 −13 −4 −9 −2 −5 0 −1 Mark said that the function is linear. Jason said that the function is nonlinear. Which of the following expl
A rectangle has width that is 3 meters more than twice its length. if the perimeter of the rectangle is 186 meters, what is the length of the rectangle?
An aquarium is 60 cm long, 20 cm wide, and 30 cm high. What volume of water, in cubic cm, does the aquarium contain if it’s two-thirds full?
A child walks 5.0 meters north, then 4.0 meters east, and finally 2.0 meters south. what is the magnitude of the resultant displacement of the child after the e
Jorge has spent $789.37 at the home improvement store. a storewide sale offers an 11% rebate on everything in the store. if he paid a 6% sales tax, how much reb
You have 8 cups of flour. It takes one cup of flour to make 24 cookies. The function c(f)=24f represents the number of cookies, c, that can be made with f cups