skylerhenderson5429 skylerhenderson5429
  • 12-06-2021
  • Mathematics
contestada

Una maestra esta comprando lapices para su salon de clases. Si una docena de lapices cuesta $0.79 puede comprar lapices con $5?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 13-06-2021

Answer:

Cantidad total de lapices= 76

Step-by-step explanation:

Dada la siguiente información:

Costo por docena= $0.79

Presupuesto total= $5

Para calcular la cantidad total de lapiceras que se pueden comprar con $5, debemos usar la siguiente formula:

Cantidad total de lapices= presupuesto total / costo por docena

Cantidad total de lapices=  5 / 0.79

Cantidad total de lapices= 6.33

Para ser mas exactos:

0.33*12= 4

Cantidad total de lapices= 6*12 + 4

Cantidad total de lapices= 76

Answer Link

Otras preguntas

How to gain teens trust for medical reasons?
9x = x + 4 solve thank you. ill mark smartist :)
What is the meaning of life.
A student walks 4 km in 30 minutes. What is the student’s average speed in km/h? Be sure to include your units. Please help!!!!!
What is the Lcm of 4 10 and 7?
in expanded form 809,000.45=?
plss do the last one plsss, if you guys can
When I was much younger, one of my closest friends was Robinson Crusoe. As businessmen go, he was pretty good at his work. One day, he decided to sail to the Ea
How are the limbs of the frog,whale,horse,lion,human,bat, and bird the same ?
4. (01.03) Matt plans to put concrete on a rectangular portion of his driveway. The portion is 8 feet long and 4 inches high. The price of concrete is $98 per