aaliyahslicelife aaliyahslicelife
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

I need help again... please and thank you very much you are helping

I need help again please and thank you very much you are helping class=

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 04-06-2021

Answer:

$3.15

Step-by-step explanation:

Method 1:

4 oranges = 1.40

9 oranges = x

1.40 / 4 = 0.35

This is 0.35 per orange

0.35 x 9 = 3.15

$3.15

Method 2:

1.40/4 = x/9

12.6 = 4x       (cross multiply 9 and 1.4 and cross multiply 4 and x)

x = 12.6 / 4

x = 3.15

$3.15

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

Answer Link

Otras preguntas

How many cheese pizzas can the girls buy if they pool all of their money together?
Solve the system of equations: y=4x-3, y=-2x+9
what is one benefit of a switch in a circuit?
What conclusion does Macbeth come to at the end of these aside
Graph y = f(x) = 3(2)x. Adjust the equation to make the y-intercept (0, −3). Which response is not correct? A) Replace 3 with −3. B) Replace x with −x. C)
What detail about Luzena Stanley Wilson Subots changed during the Gold Rush?
Arrange the following compounds from left to right in order of increasing percentage by mass of hydrogen: a) H2O, b) C12H26, c) N4H6, d) LiH.
What is the answer for 3(x + 2/3)
What's the Lewis structure for NH3
Assume that only purchasing costs are being considered. Compute the total processing time required for each machine type to meet demand, how many of each machin