jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A $1045 washing machine in a laundrymat is depreciated for tax purposes at a rate of $95 per year. Find a function for the depreciated value of the washing mac
Which is a solution to the equation? (x −2)(x + 5) = 18
Which of the following is the largest volume? (B?) 1.2 x 105 cm3 1.2 x 102 m3 2.0 x 104 dm3 1.2 x 108 mm3
Explain the effect that "h" has on the function f(x) = a(x - h)2 + k.
F(x)=x^3 and G(x)=-3x^3. Which statement best compares the graph of G(x) with the graph of F(x)?
A washer and dryer cost $869 combined. The washer cost $81 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
What is 42/49 simplified
A dynamic stretch is
Who played the kid who talked really fast in neds diclassified?
Alfred is practicing typing. The first time he tested himself, he could type 45 words per minute. After practicing for a week, he could type 48 words per minute