Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct statement below the national response framework.
A rental car costs $65.95 if 30 miles are driven and $75.95 if 50 miles are driven. Construct the equation in slope intercept form that represents the cost of a
what is the name of the segment of RNA that are spliced together and expressed? A.exon B.intron C.codon
PLEASE HELP ASAP!!!!! NEED DONE QUICKLY!!!!!!!!
In IJK, the measure of K=90°, JI = 53, IK = 45, and KJ = 28. What ratio represents the sine of I?
Assume that a male gorilla can weigh as much as 450 pounds and can reach about 6 feet tall. King Kong is 30 feet tall. Could King Kong really exist?
Choose the item that describes the following statement. The face I saw in the mirror was like the face of stranger. A) dialogue, simile B) dialogue, metaphor C)
Please provide relevant explanation.
Hi can someone solve the inequalities?8y - 5 < 33p + 2 > -10-2 > m/6 -7​
100 POINTS // WILL AWARD BRAINLY PLEASE ANSWER Use rigid motions to explain whether the triangles in the figure are congruent. Be sure to describe specific ri