ijeomamercy46
ijeomamercy46 ijeomamercy46
  • 13-05-2021
  • Physics
contestada

find the cost of running a 60watt for 24hrs. if the electrical energy cost 5 kobo per unit​

Respuesta :

hungnguyenvip122
hungnguyenvip122 hungnguyenvip122
  • 13-05-2021

Answer:

60xtime x cost per unit

Explanation:

...

Answer Link

Otras preguntas

When the price level rises, the number of dollars needed to buy a representative basket of goods: A. increases, and so the value of money rises. B. increases, a
Evidence supporting a claim and counterclaim in an argument can be based on an appeal to emotion. This type of appeal is called
Which of the following is recommended when filming video journals? Interview only one person per video journal. Do not provide visual clues, so the viewe
Gina works for a delivery company. One day she found herself ahead of schedule while delivering packages and decided to use the extra time to go watch a basebal
In lacrosse, a ball is thrown from a net on the end of a stick by rotating the stick and forearm about the elbow. If the angular velocity of the ball about the
Simplify the expression, please
Describe the position of the Insula.
Some will require energy and a transporter protein in the membrane. Amino acids use this form of transport, called ____________ .
Which of the following lines by Juliet foreshadows the end of the play? JULIET Tell me not, friar, that thou hear'st of this, Unless thou tell me how I may pr
Explain the significance of blast cells in the peripheral blood.