duck3e0llaPoul duck3e0llaPoul
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

Tubes of oil paint can be bought in sets of 5 for 13.75 or bought sepretly for the unit price. what would be the price of two tubes of this oil paint

Respuesta :

morena85 morena85
  • 03-12-2016
first divide 13.75 by 5 to find the individual price = $2.75
Now add 2.75+2.75 and that is your answer
Answer Link

Otras preguntas

A satellite is in a circular orbit around the Earth at an altitude of 3.18x10 m. Find the period and th orbital speed of the satellite? A. T= 2.94 h, B. T= 3.23
What would be the result in the ocean life if there were a sudden change in thermocline and thermohaline circulation?
which is equivalent to......... algebra II engenuity
Inâ 2001, the population in a town was 11% more than it was in 2000. If the population was 25,570 in 2002 which was 10% more than 2001 find the population in 20
The mineral we call diamond is the hardest known substance on Earth. Explain why attaching small pieces of diamond to the tips of saw blades and drill bits make
How large must the coefficient of static friction be between the tires and the road if a car is to round a level curve of radius 120 m at a speed of 119 km/h 7
What landform is created when glaciers erode backwards?
In circle A below, if angle BAC measures 30 degrees, what is the measure of arc BC?
why nichrome wire is used as heating element? ​
Please Help..........................