lizethflorido550
lizethflorido550 lizethflorido550
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

The school store sells markers for $0.35 each and pencils for $0.15
each. Anthony spent $2.80 to buy a total of 12 markers and pencils. How
many markers did Anthony buy?
PLEASE HELP!

Respuesta :

speedy67284
speedy67284 speedy67284
  • 04-05-2021
4 markers and 9 pencils
Answer Link

Otras preguntas

Are the two triangles similar? If so, how do you know?
which of the following was not a cause of world war 1? choices are american isolation or imperialist competition​
The kidz world toy store used to have a section labeled "toys for boys" that included footballs, chemistry sets, and toy trucks, and a separate section labeled
what does the word english mean
Cream the butter and sugar together until it is light and ____
What is the answer to this Y/8 = 5?
Determine the relationship of the lines of the following linear equations: y= 5/4x+3 and y=-4/5x-9
I need help with this problem
find the missing measure​
471.9 is 65% of what amount​