batesale002
batesale002 batesale002
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells 10 tacos for $8.49, or 6 of the same kind of taco for $5.40.

Which is the better deal? Explain how you know.

Respuesta :

moore05
moore05 moore05
  • 04-05-2021
The 6 taco deal is the better deal, because the 10-pack has a unit rate of about $0.95 per taco, and the 6-pack has a unit rate of about $0.90 per taco.
Answer Link
105sawarren
105sawarren 105sawarren
  • 04-05-2021

Answer:

The better deal is 10 tacos for $8.49

Step-by-step explanation:

This is the answer because you get more tacos for  3 dollars more usually tacos are 12.00 for 100 so thats a deal.

Enjoy

Answer Link

Otras preguntas

The members of Rome’s Second Triumvirate were Lepidus, Antony, anda.Octavian.c.Cicero.b.Cleopatra.d.Augustus. Please select the best answer from the choices pro
Jeanie wrote the correct first step to divide 8z2 + 4z – 5 by 2z. Which shows the next step?
On the night of September 2, 1666, the King’s baker did not completely put out the embers in his oven. After he went to bed, the embers ignited a stack of nearb
What energy transformation occurs during photosynthesis
what's the purpose of informative/explanatory writing?
Which type of animal will most commonly kick in an arch beginning toward the front and moving toward the back ? A.Cattle B.Horses C.Swine
Randy bought 6 candy bars for $7.74. What is the cost per candy bar?
How did prehistoric people find the America’s
does the author argue his point well?
6(2x+5Y) What is the equivalent expression