krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

The rock band (burst, bursted, bursts) onto the music scene with their catchy songs.
As temperature increases, density _________________ As depth increases, density _________________ As latitude increases, density _________________ As salinity i
About how many species of insects are there as of 2017
what is the approximate value of the square root of 8
Hello, I have a question. English is my second language, so I'm not sure if I speak correctly. That is why I need somebody who can help me to find the proper s
Which of the following sets represents a function? {(3, 5), (-1, 7), (3, 9)} {(1, 2), (3, 2), (5, 7)} {(1, 2), (1, 4), (1, 6)}
QUESTION 1 When was the earliest known hieroglyphic writing created? A. 2125-1975 BC B. 3100-2950 BC C. 1539-1075 BC
A pet survey found that the ratio of dogs to cats is 2/5 . Which proportion shows the number of dogs the number of cats is 140?
Why are convergent and discriminant validity often evaluated together?
Find the value of y. –2y + 16 + 6y = 44 a. 15 b. 7 c. 3.5 d. –6