haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which expressions have an estimated value that is close to 9? Check all that apply. ​
Which step of the critical thinking process determines the main idea to be understood in order for the information or data to make sense? A-implication B-purpos
Marigold Corp. has fixed costs of $2200000 and variable costs are 20% of sales. What are the required sales if Marigold desires net income of $200000
Seperate 82 in two parts so that one of the parts is 3 times bigger than the other part
susan said to her mother, "i ll be back home before eleven change the indirect speech​
Globus tours started in 1928 with one man rowing tourists in a boat on a lake in Switzerland. By 2003, the company had thirty-two offices around the world and a
The ________ personality disorder displays as an inability to make choices and decisions independently, and a lack of tolerance for being alone.
Elements are _____. only found on earth subatomic particles with a positive charge substances that are made up of only one type of atom a chemical substance
If m ABC = 122°, and m then m
What are the basic types of resources used by producers?