nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

Multiply the binomials (x - 8) (x + 8)
If you write 14 to the power of six in expanded form how many factors will there be
what does a plant do with oxygen, the end result of photsynthesis A. Sends it into the dirt B. Breathes it into its lungs C. Releases it that Animals(including
The bear population increases at a rate of 3% each year. There are 1462 bears this year. How many bears will there be in 10 years?
Eighty-nine percent of illnesses among children in child care settings are attributed to which of the following
A _____ is a type of variable that is not accounted for in a research experiment. a. independent variable b. dependent variable c. confounding variable
Graph the line with slope -2/3 passing through the point (2,1)
Jay and Tina split the cost of a box of chocolates for their mother the candy Cost $26.49 Plus 6% tax how much did each child pay
A man was trying to swim
Samantha works at a nursery where she pots plants. It takes her 1 1/2 hours to pot 12 plants. How many plants can Samantha pot in 1 hour? (Please give me the e