jsnyde0506
jsnyde0506 jsnyde0506
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 12 cans of cat food at Pete's Pets, including $0.72 sales tax, is $9.60. What is the cost of one can, NOT including sales tax

Respuesta :

kcm2004 kcm2004
  • 18-04-2021

Answer:

.74

Step-by-step explanation:

9.60 - .72= 8.88

8.88 / 12 =.74

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality
What work must be done to place a satelite of mass 30kg in orbit at a height of 50km above the earth with a velocity of 800m sec?
Please, i need help for part b, my hw is due tomorrow, please help, any help will be appreciated, The graph shows the speed of a vehicle during the final 50 s
The value of 3 in 6,300 is _____ times the value of 3 in 530.
1. The report tomorrow (finish).​
Solve the inequality
Solve the inequality
1. The report tomorrow (finish).​
The value of 3 in 6,300 is _____ times the value of 3 in 530.
Select the values that make the inequality m 4 true. Then write an equivalent inequality, in terms of m. (Numbers written in order from least to greatest going