1022505 1022505
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

At Walmart™ you can buy 8 hot dog buns for $2. At Costco™ you can buy the same hot dog buns, but they are $5.60 for 16 hot dog buns. Using two tables, decide who has the better deal (who sells 1 hot dog bun for the cheaper price).

Respuesta :

eliasdaiyob48 eliasdaiyob48
  • 15-04-2021
The better deal is Walmart
Answer Link

Otras preguntas

Why was Georgia governed by different rules than the other southern colonies
What is the unit rate if there are 1760 cal in eight servings
how did geography help shape Nubia?
Three fifths Of a number plus One fourth Of a number Is 34. Find The number.
What was the Pax Romana? A. another name for the Roman Republic B. another name for the Roman Empire C. all of ancient Roman history D. a period of Roman peace
What is the blank? Blank+(-6)+(-3)=-17
Analyze the extent to which political and economic changes reshaped american society between 1820 and 1848?
find the unit rate kenny reads 5/8 pages in 2/3 minutes
Which of the following transformations does not preserve distance and angle measures? A. translation B. reflection C. rotation D. horizontal stretch
Dad is 7 times as old as his son. 10 years later, he will be three times as old as his son.find their ages?