kamisthebomb1852 kamisthebomb1852
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

You had $22 to on four raffle tickets . After buying them you had $6. How much did each raffle ticket cost?

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 15-04-2021

Answer:

X=4

Each raffle ticket cost 4 dollars

Step-by-step explanation:

22-4x=6

solve

-4x=-16

Divide

x=4

Answer Link
anaella314
anaella314 anaella314
  • 15-04-2021

Answer: 4 bucks

Step-by-step explanation: 22 bucks at first

You buy four tickets, then you have 6 bucks

If the amount spent is x, then 22 - 4x = 6, so -4x + 22 =6

22 minus 22 is 0, cancel it out — 6 minus 22 is -16

-4 divided by -4 is 0, now you only have x. -16/-4 = 4

X = 4, 4 bucks per raffle ticket

Hope this help plz mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which statement correctly describes the diagram
I cannot translate this for the life of me please help!!
As the middle class began to read, which form of literature became more popular? periodicals novels classic works from Ancient Rome plays
There are 5 classes with 29 students per class and 5 teachers ordering pizza. One pizza feeds 5 people. Which of the following is a good estimation of how many
advertising agencies made their mark between 1910 and 1920 by publishing what
please help on this one?
Find the surface area of the prism.
Explain how the way Charlie’s character changes makes the plot go in a circle. Think about where Charlie starts and where he ends up.
What is the next step to this question
The price of a gallon of a gallon of unleaded gas was $2.84 yesterday. Today the price fell to 153$. Find the percentage increase round your answer to the neare