haleygrobertson9288 haleygrobertson9288
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Tom decides to pick up some pizzas and drinks for his family. He notices that the pizza costs the same as 7 drinks. The 2 pizzas and 8 drinks cost $33. What is the price of each item?

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 16-04-2021

Answer:

Drinks = $1.5

Pizza = $10.50

Step-by-step explanation:

let d = drinks

p = pizza

p = 7d  equation 1

2p + 8d = 33 equation 2

from equation 1, we know the price of one pizza, the price of two pizzas can be determined by multiplying by 2

2p = 7d x 2 = 14d  eqn 3

Substitute for 2p in equation 2  

14d + 8d = 33

22d = 33

Divide both sides of the equation by 22

d = $1.5

Substitute for d in equation 1

p = 1.5 x 7 = $10.5

Answer Link

Otras preguntas

What is Pre-Romantic about the theme in “A Nocturnal Reverie” by Anne Finch?
Uhh i wrote something that was super random. I had this assignment for Creative Writing in Elnglish. Could u read this essay and tell me if it's good? "why did
Equivalent expression
Rewrite the expression using the distributive property of multiplication an then solve. 2x(2+7)
La Patagonia es una región de Argentina donde hay mucha nieve. True False
Can some one check over my work? English.
If a pair of shoes has an original price of $80 and they are on sale for $48, what is the percent of discount? A. 32% B. 40% C. 60% D. 66.7% I got stuck
what type of tax system does the United States have
Why is doing long division so complicated?
Tia is always talking to her friends about how prevention is a better investment in your health than treatment. If that is her attitude toward health, which of